Ból głowy, który nasila się przy pochylaniu, jest jednym z charakterystycznych objawów zapalenia zatok przynosowych. Schorzeniu towarzyszą również inne dolegliwości znacznie obniżające komfort życia pacjenta, m.in. uczucie rozpierania w okolicy czoła, nosa i policzków, a także trudności w oddychaniu. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia zatok, jak leczyć tę chorobę i jak zapobiegać jej nawrotom?
Zapalenie zatok- najczęstsze przyczyny i objawy
Zapalenie zatok najczęściej wiąże się z infekcją, która została wywołana przez wirusy, bakterie bądź zdecydowanie rzadziej przez grzyby. Stan zapalny zatok rozwija się zwykle jako powikłanie przeziębienia lub grypy, ale może mieć również związek z alergicznym nieżytem nosa, skrzywioną przegrodą, występowaniem polipów blokujących ujścia zatok lub nadmierną ekspozycją na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza.
Oprócz charakterystycznego objawu, jakim jest ból głowy w okolicy czoła, skroni lub nasady nosa nasilający się przy pochylaniu, w przebiegu zapalenia zatok pojawiają się również inne dolegliwości:
- Uczucie rozpierania i ucisku w twarzy szczególnie w okolicy czoła, policzków i między oczami, czyli tam, gdzie zlokalizowane są przestrzenie zatokowe,
- Obfita, gęsta wydzielina z nosa, która może być przezroczysta w przebiegu infekcji wirusowej lub żółto-zielona, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego,
- Zatkanie nosa i trudności w oddychaniu spowodowane obrzękiem błony śluzowej i nadmiarem wydzieliny,
- Kaszel i chrypka, jako skutek spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- Osłabienie węchu i smaku z powodu obrzęku śluzówki i nadmiaru wydzieliny blokującej dostęp powietrza do receptorów węchowych.
W przypadku ostrych stanów zapalnych zatok, szczególnie o etiologii bakteryjnej w przebiegu zapalenia zatok może pojawić się również gorączka.
Zapalenie zatok- leki bez recepty
Wirusową infekcję zatok leczy się objawowo. Wówczas należy sięgać po preparaty, które pozwalają zwiększyć drożność nosa i zatok, niwelują dolegliwości bólowe, a także upłynniają zalegającą w zatokach wydzielinę. Najbardziej popularne środki dostępne bez recepty to udrażniające krople i spraye do nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Pomagają one obkurczyć śluzówkę i ułatwiają odpływ wydzieliny, ale nie należy ich stosować dłużej niż przez 5 dni- krople do nosa na zatoki – Apteka dla Rodziny. Aby wspomóc oczyszczenie zatok, warto sięgać również po leki upłynniające zalegającą wydzielinę. Są to zarówno ziołowe ekstrakty, m.in. z pierwiosnka, tymianku czy chrzanu, dostępne w formie tabletek, jak również substancje syntetyczne- karbocysteina i erdosteina, które pomogą oczyścić także niższe partie dróg oddechowych z flegmy. Dla poprawy funkcjonalności błony śluzowej nosa i zatok oraz wsparcia jej oczyszczania można sięgać również po hipertoniczne roztwory wody morskiej w formie sprayu i nebulizacji. Dla złagodzenia bólu głowy i zatok z pomocą przychodzą środki przeciwbólowe, m.in. paracetamol oraz ibuprofen, który działa również przeciwzapalnie. Sprawdź: lek na zatoki – aptekadlarodziny.pl.
Zapalenie zatok- domowe sposoby i profilaktyka
Oprócz leków dostępnych bez recepty warto stosować również naturalne metody wspomagające leczenie zatok. Pomocne mogą okazać się inhalacje parowe z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowy, sosnowy, miętowy) lub ziołowych naparów (z tymianku, szałwii), które pomagają udrożnić nos i rozrzedzić wydzielinę. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawilżanie powietrza, co zapobiega wysychaniu błony śluzowej i zmniejsza jej podatność na infekcje, a także unikanie przebywania w zapylonych pomieszczeniach, gdyż cząsteczki zanieczyszczeń, osiadając na śluzówce nosa i zatok mogą ją uszkadzać i pogarszać jej funkcjonalność. W czasie infekcji należy zadbać o odpoczynek i nawodnienie.
Niestety częste przeziębienia, jak również zaostrzenia kataru siennego będą sprzyjały stanom zapalnym zatok, więc zdecydowanie lepiej unikać infekcji i odpowiednio leczyć alergie. Na co dzień należy dbać o higienę nosa i regularnie sięgać po wodę morską w aerozolu. W przypadku długo utrzymującego się kataru i braku drożności nosa warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ niekiedy zapalenie zatok wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.