Nowe badania przeprowadzone na fińskim obszarze Saamów, w rejonie uważanym dotychczas za dziewiczy, ujawniły obecność mikroplastiku w wodach jeziora Inari, rzeki Näätämö i fiordu Neiden. Zaskakujące odkrycie pokazuje, jak powszechne jest zanieczyszczenie mikroplastikiem, nawet w miejscach dotąd uznawanych za nienaruszone przez ludzką działalność. Dalsze badania w innych regionach, takich jak Mount Everest czy Rów Mariański, potwierdzają, że mikroplastik dotarł do najodleglejszych zakątków naszej planety.
Obecność mikroplastiku w wodach to tylko część szerszego problemu. Naukowcy odkryli, że nawet owoce morza są narażone na kontakt z tym zanieczyszczeniem. W badaniu przeprowadzonym przez uniwersytety w Portland i Oregonie, mikroplastik wykryto w 99% próbek owoców morza, w tym różowych krewetkach oraz pięciu gatunkach ryb. Wysokie stężenie mikroplastiku w krewetkach może wynikać z tego, że te organizmy odżywiają się planktonem, który gromadzi mikroplastik na powierzchni wód. To wskazuje na szeroką dystrybucję mikroplastiku w ekosystemach wodnych i stawia nowe wyzwania przed badaczami, zwłaszcza w kontekście zdrowia ludzi i zwierząt.
Obecność mikroplastiku w wodach oraz produktach spożywczych to poważny problem ekologiczny, który dotyczy całego świata.
Każdego roku aż 10 milionów ton plastiku trafia do oceanów, a łącznie znajduje się w nich już 171 bilionów kawałków tego tworzywa. Co minutę na świecie zużywa się 1,2 miliona plastikowych butelek, z czego jedynie 9 proc. podlega recyklingowi, a każda z nich może rozkładać się w środowisku nawet 450 lat. Mikroplastik wykrywany jest nie tylko w owocach morza, ale także w wodach uznawanych dotąd za dziewicze, co pokazuje skalę problemu. W waterdrop® wierzymy, że eliminacja jednorazowych butelek i edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju to kluczowy krok w walce z globalnym kryzysem ekologicznym – komentuje Kateřina Navrátilová, Managing Director Waterdrop CEE.
Marka Waterdrop®, promując zrównoważony rozwój i eliminację plastikowych butelek, ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Do tej pory, dzięki działaniom marki, udało się zaoszczędzić ponad 28,8 mln plastikowych butelek. Waterdrop® angażuje się w ochronę środowiska poprzez edukację i promowanie ekologicznych rozwiązań, takich jak butelki wielokrotnego użytku i innowacyjne technologie filtracji wody.
W obliczu rosnącego zanieczyszczenia mikroplastikiem, kluczowe staje się wspólne podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Warto pamiętać, że każdy mały krok – od rezygnacji z jednorazowych butelek po systematyczne edukowanie o zrównoważonym rozwoju – przyczynia się do walki z globalnym kryzysem ekologicznym.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowy Waterdrop.