Zmierz się z uzależnieniem: Wszywka Łódź w akcji

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która jest jedną z najczęściej występujących globalnie chorób cywilizacyjnych. Proces jej leczenia jest długi i wymaga wiele cierpliwości oraz dyscypliny od osób przez niego przechodzących. Szczególnie na początku terapii odwykowej ciężko jest zachować trzeźwość i osoby uzależnione potrzebują dodatkowych form wsparcia w przyzwyczajeniu się do życia bez alkoholu. Jedną z możliwych opcji pomocy są właśnie wszywki alkoholowe.

Wszywka alkoholowa jako metoda wsparcia w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Rozwiązaniem, które jest skuteczne i nie wpływa szkodliwie na organizm człowieka, jest wsparcie w postaci wszywki alkoholowej. Esperal w formie niewielkiej tabletki umieszczany jest pod skórą osoby uzależnionej, najczęściej w okolicach pośladków lub łopatek, skąd sukcesywnie uwalniana jest substancja antyalkoholowa w nim zawarta (disulfiram) do krwiobiegu pacjenta. Dzięki temu wytwarza się ochrona przed alkoholem w całym organizmie.

Wszywka alkoholowa jest niewyczuwalna do momentu ponownego wprowadzenia alkoholu do organizmu. Wtedy też, nawet najmniejsza jego dawka, doprowadza do reakcji z disulfiramem, która skutkuje wystąpieniem niepożądanych objawów zdrowotnych u osoby uzależnionej. Odczucia te są szczególnie uciążliwe i mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin później. Do najczęściej wymienianych należą: duszności, kołatania serca, wzrost ciśnienia, ból brzucha, wymioty czy stany lękowe. W momencie, gdy dawka spożytego alkoholu jest naprawdę spora, u osoby uzależnionej może dojść nawet do śmierci z tytułu przedawkowania.

Warto wiedzieć jednak, że do reakcji antyalkoholowej z disulfiramem dochodzi nie tylko w przypadku wypicia alkoholu w postaci wina czy wódki, lecz także w ramach spożycia produktów, które w swoim składzie zawierają tę substancję. Mogą to być na przykład płyny do płukania ust na bazie alkoholu, syropy na kaszel, cukierki z alkoholem czy ciasta na bazie ponczu.

Dla kogo rekomendowane jest zaszycie alkoholowe?

Wszycie esperalu polecane jest w szczególności dla osób, które rozpoczęły proces terapii odwykowej i wciąż nie potrafią poradzić sobie z objawami odstawienia alkoholu, jak i tych, które zmagają się z ostrzejszą formą, jaką jest zespół abstynencyjny. W ich przypadku, esperal pozwala na skuteczne wsparcie w wytworzeniu się negatywnych skojarzeń z alkoholem i pomaga przyzwyczaić się do świadomego życia w trzeźwości.

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie psychicznej bariery, która wytwarza się w umyśle osoby uzależnionej i pozwala na wypracowanie zdrowych nawyków. Ze względu na swoją bezinwazyjność jest świetnym rozwiązaniem również dla osób, które poszukują jedynie profilaktycznej formy wsparcia i nie mają problemów z pozostaniem w trzeźwości.

Czy wszycie esperalu jest bolesne?

Zabieg zaszycia alkoholowego odbywa się pod nadzorem wyspecjalizowanego lekarza i trwa około 30 minut. Wtedy też pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, które pozwala na komfortowe przejście całego zabiegu, w pełnej świadomości, ale bez odczuwania jakiegokolwiek bólu. Jest to komfortowe rozwiązanie, które chwali sobie wiele osób korzystających z takiej formy wsparcia leczenia uzależnienia.

Rana po zabiegu jest niewielka, co wpływa na krótki czas gojenia się. Już do 14 dni po zabiegu blizna powinna zniknąć. Nie wymaga ona dodatkowych form dbania, wystarczy, że osoba zaszyta będzie chronić miejsce przed ewentualnymi urazami i przemywała je w przypadku zabrudzeń.

Możliwe przeciwwskazania do zastosowania wszywki alkoholowej

Esperal w formie wszywki alkoholowej jest preparatem medycznym, który tak jak inne tego typu środki, może powodować działania niepożądane w przypadku osób wykazujących przeciwwskazania do zaszycia. Do najczęściej wspominanych czynników, które mogą wpłynąć na dyskwalifikację pacjenta z zabiegu należą: uczulenia na substancje aktywne w tabletce antyalkoholowej, ciąża lub karmienie piersią, występowanie chorób przewlekłych, niewydolność oddechowa bądź krążeniowa, niedokrwistość, nadciśnienie, cukrzyca, padaczka, choroby nerek czy chociażby niedoczynność tarczycy.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również niedostosowanie się osoby uzależnionej do obowiązku zachowania trzeźwości na przynajmniej 24 godziny przed planowanym zaszyciem alkoholowym. Wtedy też lekarz specjalista jest zmuszony odwołać wszycie esperalu i przełożyć je ewentualnie na inny termin.

Każdorazowo przed wykonaniem zabiegu przeprowadzane są obowiązkowe konsultacje z prowadzącym lekarzem, który dzięki szczegółowemu wywiadowi medycznymi może wykluczyć ewentualnie przeciwwskazania do zabiegu i ocenić stan zdrowia osoby zainteresowanej wszyciem. Pacjent może być więc pewny medycznej opinii i wsparcia w trakcie procesu zaszycia, dzięki temu w placówkach zajmujących się wszywkami komfort i bezpieczeństwo pacjentów są na najwyższym poziomie.

Czy wszycie esperalu jest drogim rozwiązaniem? Czy możliwe jest wsparcie finansowe przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)?

Wszycie esperalu może być postrzegane jako rodzaj inwestycji długoterminowej w swoje życie i zdrowia, która pozwala na wypracowanie odpowiednich nawyków i przyzwyczajenie się do nowego zdrowszego życia bez alkoholu. Jest to rozwiązanie bezinwazyjne i skuteczne, które w ramach jednorazowej opłaty działa aktywnie następne od 8 do 12 miesięcy.

Zazwyczaj koszt zaszycia alkoholowego wynosi około kilkuset złotych. W zależności od lokalizacji gabinetu chirurgicznego oraz jego polityki wewnętrznej, cena za zabieg może wzrosnąć. Z wyższymi kosztami za wszycie esperalu związane są również możliwe opcje zwiększające komfort pacjenta w trakcie, jak i po zabiegu. Do wspomnianych udogodnień można zaliczyć wybór wygodniejszego rodzaju szwów, zwiększona dawka leku czy obecność antybiotyku w zastrzyku.

Za każdym razem jednak, niezależnie od wyboru możliwych udogodnień, w cenę zabiegu wliczone są: wybrany rodzaj szwów, dawka leku, opieka i doradztwo medyczne podczas całego procesu zaszycia alkoholowego oraz oficjalnie wydane zaświadczenie potwierdzające udział pacjenta we wszyciu esperalu.

Zaszycie alkoholowe jest opcją wsparcia alkoholizmu, która jednak w żadnym stopniu nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Koszty związane z zabiegiem musi więc w pełni pokryć osoba zainteresowana takim rozwiązaniem.

Jakie kroki powinno się podjąć w celu skorzystania z zaszycia alkoholowego?

Jeśli jesteś zainteresowany zaszyciem alkoholowym, wystarczy, że zgłosisz się bezpośrednio do najbliższej placówki medycznej zajmującej się wszywkami alkoholowymi w Twojej okolicy. Obecnie w Polsce funkcjonują one w większości dużych miast. Możesz także skorzystać z ogólnodostępnych infolinii i anonimowo uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania lub wątpliwości. W gabinetach pracują osoby wykwalifikowane, których priorytetem jest komfort i dyskrecja na wszystkich etapach procesu zaszycia alkoholowego.Nie czekaj więc dłużej, tylko już dziś podejmij świadomą decyzję o postawieniu swojego zdrowia na pierwszym miejscu.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: