Jak dobrać odpowiedni rozmiar bransoletek?

Właściwy dobór biżuterii ma istotny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na komfort jej użytkowania. Z tego powodu wybierając bransoletkę, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, z jakiego materiału jest wykonana, jaki ma kształt czy kolor, ale również na jej rozmiar. Aspekt ten decyduje nie tylko o komforcie noszenia biżuterii, ale również o tym, jak będzie się ona prezentowała na dłoni. Za luźna bransoletka może przeszkadzać użytkownikowi przy każdym ruchu. Z kolei za mała uciskać i wywoływać dyskomfort. Z tego powodu dobór odpowiedniego rozmiaru takiej biżuterii, jest niezwykle istotną kwestią. Na co wówczas warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jakie dostępne są rozmiary bransoletek?

Ze względu na to, że klienci mają różne rozmiary nadgarstków, w sprzedaży dostępne są zarówno regulowane bransoletki, które świetnie wyglądają u każdego, jak również wersje dopasowane do standardowych rozmiarów nadgarstków. W sprzedaży znajdziemy więc rozmiary bransoletek od XS do XXL, które świetnie sprawdzają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a nawet u dzieci. Zazwyczaj bransoletki damskie o najmniejszym rozmiarze to te dopasowane do nadgarstka o obwodzie 14 cm. Jest to rozmiar XS. Pozostałe rozmiary to:

  • S – to propozycja dla osób, których obwód nadgarstka ma 15 cm,
  • M – dla obwodu nadgarstka 16 cm,
  • L – gdy obwód wynosi 17 cm,
  • XL – dla zakresu 18-19 cm,
  • XXL – dla 20-21 cm obwodu nadgarstka. 

Średnio przyjmuje się, że rozmiar nadgarstka u kobiet wynosi 15-16 cm. Panie więc zazwyczaj noszą rozmiar S lub M bransoletek. Z kolei mężczyźni zazwyczaj mają nadgarstki o obwodzie 18-20 cm. Dlatego noszą oni rozmiar XL lub XXL. Te wymiary są najpowszechniejsze. Jednak nie oznacza to, że sprawdzą się u każdego. Z tego powodu, dobierając bransoletkę, najlepiej zmierzyć swój obwód nadgarstka.

Jak dobrać idealny rozmiar bransoletki?

Ze względu na to, że bransoletki damskie występują w różnych rozmiarach, dobierając taki produkt, warto najpierw sprawdzić swój obwód nadgarstka. W tym celu możemy wykorzystać centymetr krawiecki, ale również sznurek, nitkę czy pasek papieru. W tym pierwszym przypadku wystarczy owinąć centymetr dość ciasno wokół nadgarstka w najszerszym miejscu, a więc tuż nad kością. Następnie do otrzymanego obwodu dodać 2 cm. Będą one stanowiły luz bransoletki. Na tej podstawie, sprawdzając tabelę rozmiarów takich produktów, możemy dopasować idealny model do obwodu naszego nadgarstka. 

Jeżeli nie posiadamy centymetra krawieckiego, możemy owinąć nadgarstek kawałkiem sznurka, nitką czy paskiem papieru w tym samym miejscu, a więc tuż nad kością. Następnie zaznaczyć długopisem lub ołówkiem miejsce, w którym obie końcówki się stykały. W kolejnym kroku na płaskiej powierzchni wystarczy tylko zmierzyć długość oznaczonego odcinka. W takim przypadku również należy dodać 2 cm, a następnie sprawdzić w tabeli idealny rozmiar bransoletki.

Ile luzu zostawić wybierając bransoletkę?

Wybierając idealny rozmiar bransoletki, zazwyczaj zaleca się, by zostawić 2 cm luzu. Wówczas biżuteria taka będzie swobodnie opadać na nadgarstek. Dodatkowo będzie mogła swobodnie się po nim przemieszczać, jednak nie będzie z niego spadać. Z tego powodu 1,5 do 2 cm luzu uznaje się za standard. Warto jednak wiedzieć o tym, że te kilka centymetrów nie jest koniecznością. Wszystko zależy od typu bransoletki, na jaką się decydujemy. W przypadku cienkich, płaskich, wykonanych z miękkiego materiału modeli, ich długość może być równa nawet obwodowi nadgarstka. Z kolei sztywne wersje, które nie przylegają idealnie do ręki, wymagają pozostawienia kilku centymetrów zapasu. Dlatego jeżeli 2 cm luzu to dla nas za dużo, możemy postawić na model z 1 cm luzu. Wówczas bransoletka będzie swobodnie zapięta, jednak nie będzie mogła zbyt daleko przemieszczać się po nadgarstku. 

Jeżeli nie wiemy, jaki rozmiar bransoletki wybrać lub szukamy modelu na prezent, możemy postawić na biżuterię z regulowaną długością. Wówczas kilka centymetrów zapasu umożliwi nam zapięcie bransoletki w dowolnym miejscu, dzięki czemu zawsze będzie miała odpowiednią długość.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: