Kim jest Karolina Gruszka? [choroba, dzieci, mąż]

Instagram @karolina_gruszka_official

Karolina Gruszka to polska aktorka znana m.in. z ról w filmach Kochankowie z Marony i Maria Skłodowska-Curie. Jej filmografia jest niezwykle bogata i nie ogranicza się tylko do rodzimego rynku. Aktorka współpracowała z wieloma zagranicznymi reżyserami, m.in. z Włochem Giacomo Battiato, czy też Amerykaninem Davidem Lynchem. Co jeszcze wiadomo o jej życiu zawodowym, ale również prywatnym?

Ile ma lat Karolina Gruszka?

Aktorka urodziła się 13 lipca 1980 roku i pochodzi z Warszawy. Jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 2003 roku. Po studiach należała do obsady tamtejszego Teatru Narodowego.

Karolina Gruszka — kariera

W wieku 9 lat Karolina Gruszka wystąpiła w programie Dyskoteka Pana Jacka, gdzie natychmiast została zauważona przez producentów filmowych. Jej rodzice, obawiając się jednak, że dziewczynka nie pogodzi nauki w szkole z występami na ekranie, nie kontynuowali tej przygody. Z tego też powodu Karolina Gruszka na prawdziwym planie filmowym stanęła dopiero jako nastolatka. Zagrała rolę Gieniusi w serialu Boża podszewka Izabelli Cywińskiej.

W 2005 roku zagrała znów u Cywińskiej w filmie Kochankowie z Marony. Ta przełomowa, pierwszoplanowa rola przyniosła jej sukces wśród widowni i uznanie środowiska filmowego. Za rolę Oli w tej produkcji została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymała także nominację do Polskich Nagród Filmowych „Orły” (do „Orłów” nominowano ją czterokrotnie). Doceniono ją również prestiżową nagrodą Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów

Później przyszły kolejne ważne role w filmach i serialach, zarówno w polskiej, jak i rosyjskiej wersji językowej (aktorka bowiem doskonale porozumiewa się w tym języku). Karolina Gruszka ma na koncie współpracę z wieloma zagranicznymi reżyserami, m.in. Davidem Lynchem, Giacomo Battiato, Michaiłem Ptaszukiem, Abaiem Karpykovem, Tomasem Masinem, Aleksandrem Proszkinem, Iwanem Wyrypajewem i innymi. To właśnie ten pierwszy miał liczący się wpływ na jej styl gry.

Nauczyłam się od niego, że trzeba wierzyć swojej intuicji i walczyć o swoje pomysły.

W 2012 roku pojawiła się w filmie Żywie Biełaruś, następnie w Pani z przedszkola (2014) oraz Szczęściu świata (2016). W tym samym 2016 roku otrzymała tytułową rolę w międzynarodowej produkcji Maria Skłodowska-Curie. Rok później zagrała Annę w Ach śpij kochanie (2017) oraz pacjentkę słynnej seksuolog w Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej.

Telewidzowie znają Karolinę Gruszkę m.in. z seriali Sfora (2002), Oficer (2004-2005), Czas honoru (2010), Trick (2012), Kod genetyczny (2020) i Dom pod dwoma orłami (2021). Aktorka nie ukrywa jednak, że znacznie bardziej woli grywać w produkcjach kinowych i na deskach teatru, niż w telewizji.

Ciekawe role zagrała także w widowiskach Teatru Telewizji. Wystąpiła m.in. w Dziadach Jana Englerta, Perle Piotra Mikuckiego, Buncie kreskówek Jarosława Żamojdy, ?… zapytał czas Izabeli Cywińskiej oraz w Śmiechu w ciemności Filipa Bajona.

Aktorka nie ukrywa jednak, że znacznie bardziej woli grywać w produkcjach kinowych i na deskach teatru, niż w telewizji. Sama próbuje także tworzyć własne spektakle. Bardzo często pojawia się m.in. w sztukach swojego męża Iwana Wyrypajewa: Lipiec (zagrała tam 60-letniego mężczyznę), Taniec Delhi, Iluzje.

Karolina Gruszka — mąż. Czy Karolina Gruszka ma dzieci?

Mężem aktorki jest Iwan Wyrypajew, aktor i reżyser rosyjskiego pochodzenia. Mężczyzna jest starszy od aktorki o 6 lat, pochodzi z Irkucka i ma dwoje dzieci z poprzednich związków. Para poznała się w 2006 roku na festiwalu filmowym w Kijowie podczas promocji Kochanków z Marony. Uczucie między nimi wybuchło błyskawicznie. Aktorka postanowiła przenieść się do Moskwy. W Warszawie wzięli ślub cywilny, natomiast w stolicy Rosji – ślub w cerkwi. Media dowiedziały się o tym dopiero w 2009 roku.

To mój związek i nie czułam potrzeby dzielenia się ze światem, jak on się rozwija – skomentowała aktorka w Newsweeku.

W sierpniu 2012 roku urodziła się córka pary – Magdalena.

Niewiele osób wie, że Karolina Gruszka była także związana z aktorem Łukaszem Garlickim. Byli parą na początku lat 2000, kiedy oboje studiowali w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Powody ich rozstania są nieznane.

Gdzie obecnie mieszka Karolina Gruszka aktorka?

Przez wiele lat aktorka swój czas prywatny i zawodowy dzieliła między Polskę i Rosję. Na początku Gruszka nie mogła odnaleźć się w Moskwie, ale potem ją pokochała. W 2016 roku przyjechała jednak z córką do Polski.

Mieliśmy poczucie, że Maja nie powinna ciągle podróżować w tę i z powrotem. Od czasu, gdy wróciłam do Polski, czuję też, że mam więcej przestrzeni – mówiła Gruszka w rozmowie z Życiem na gorąco.

Za swoim drugim moskiewskim domem jednak bardzo tęskni. U Rosjan najbardziej podoba jej się spokój, prawosławna duchowość i… brak kompleksów.

W 2021 roku mąż aktorki Iwan Wyrypajew został wpisany na listę proskrypcyjną po tym, jak odbył samotny protest pod hasłem „Rosjo, nie bój się wolności dla Nawalnego” przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Po inwazji Rosji na Ukrainę reżyser zrzekł się obywatelstwa.

Przykro mi, że w Rosji nastał reżim faszystowski, a ja nie chcę mieć nic wspólnego z tym reżimem. Będę nadal robił wszystko, co w mojej mocy, aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu lat – tłumaczył na łamach Gazety Wyborczej.

Karolina Gruszka — Instagram

Karolina Gruszka prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @karolina_gruszka_official. Aktorkę obecnie obserwuje ponad 1400 użytkowników tego serwisu. Znajdziemy tu zaledwie 9 zdjęć, z czego pierwsze zostało dodane w maju 2023 roku.

Karolina Gruszka — stwardnienie rozsiane

W 2021 roku Karolina Gruszka ujawniła publicznie, że cierpi na stwardnienie rozsiane.

Kiedy poczułam charakterystyczne drętwienia, mrowienia jednej strony ciała, zaburzenia równowagi, zapaliła mi się lampka – mówiła w Dzień dobry TVN.

Udaje jej się jednak całkowicie zahamować chorobę.

Lek przyjmuję dwa razy w roku. Od lat funkcjonuję w 100 proc. normalnie. Tak naprawdę to zapominam o SM, nie myślę o sobie, jak o osobie chorej. Jestem tutaj, żeby wlać trochę optymizmu w SM. Normalne życie jest możliwe, pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie wykryta – podkreśliła.

Karolina Gruszka jest ambasadorką Neurozmobilizowani. Edukuje o stwardnieniu rozsianym i stara się przekonać osoby chore, ich bliskich oraz społeczeństwo, że trzeba jak najszybciej zacząć się leczyć. Wiele osób tego nie robi, jednak zbagatelizowanie choroby może skończyć się trwałym niedowładem, a poruszanie się moze być tylko możliwe o lasce lub na wózku inwalidzkim.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł