Kim jest Ranita Sobańska? (4F, Instagram, jak mieszka)

Ranita Sobańska jest dyrektorem kreatywnym marki 4F, z którą współpracuje od kilkunastu lat. To właśnie ona odpowiada za stroje reprezentacji Polski, Łotwy i Serbii. Warto dodać, że jest jedyną polską projektantką, która tworzy modę sportową profesjonalnie. Oprócz tego Ranita projektuje również swoje autorskie kolekcje w ramach marki RS Ranita Sobańska. Co jeszcze wiemy o zdolnej projektantce?

Ranita Sobańska — kto to?

Ranita Sobanska zaczęła projektować jak miała 6 lat i pasja ta została jej do dziś. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po ukończeniu studiów przeprowadziła się do Krakowa, gdzie na początku kariery pracowała dla polskiej marki House, po czym została główną projektantką firmy 4F, która specjalizuje się w produkcji odzieży i akcesoriów sportowych. Obecnie w firmie tej zajmuje stanowisko dyrektora kreatywnego i odpowiada za stroje dla polskiej reprezentacji. Zaprojektowała m.in. kompleksowe kolekcje olimpijskie na igrzyska w Vancouver (2010), Londynie (2012), Sochi (2014) i Rio de Janeiro (2016). Dziś jest odpowiedzialna także za odzież sportową reprezentacji Macedonii, Chorwacji oraz Łotwy.

Od kilku lat projektuje również swoje autorskie kolekcje By Ranita Sobańska, które nawiązują do stylu athlesure (athletic + leisure, sport i wypoczynek). W jej projektach dominują wyraziste formy, minimalistyczne wzornictwo, a także starannie dobrane materiały techniczne, takich jak windstopery, laminaty trójwarstwowe, pianki opalizujące, siatki oraz funkcjonalne wykończenia karbonowe. Ubraniach Sobańskiej nosz m.in. Magda Mielcarz, Paulina Sykut, Dorota Gardias, Justyna Steczkowska, Małgorzata Kożuchowska. Kolekcje zaprojektowane przez Sobańską można było zobaczyć m.in. podczas Fahion Philosophy Fashion Week Poland, a jej projekty pokazywane są na łamach krajowych i zagranicznych magazynów modowych.

Sobańska wykłada gościnnie na imprezach branżowych. Można ją było zobaczyć m.in.w II edycji programu telewizyjnego Project Runway (TVN), gdzie wystąpiła gościnnie w roli eksperta. Informacje na jej temat można znaleźć na najważniejszych serwisach internetowych poświęconych modzie i w magazynach, również zagranicznych, np. w Vogue UK.

Prywatnie projektantka lubi jazdę na nartach i na snowboardzie, a w wolnych chwilach uprawia jogę. Pasjonuje ją projektowanie wnętrz.

Ranita Sobańska Instagram

Projektantka prowadzi konto na Instagramie, znaleźć ją można pod nazwą @rabita_sobanska. Aktualnie jej profil obserwuje 11,7 tysiąca użytkowników tego serwisu. Obejrzeć tu można przede wszystkim projekty jej autorskiej marki.

Jak mieszka Ranita Sobańska?

Ranita Sobańska mieszka w przestronnym warszawskim apartamencie wraz z rodziną i psem maltańczykiem Kasz Kasz, który, jak się śmieje, „jest biały, dlatego pasuje do wystroju”. Jej mieszkanie, dawniej mocno minimalistyczne, obecnie – jak to określiła projektantka – nabiera cieplejszego klimatu.

Mieszkanie obfituje w nowinki technologiczne, jak np. wielkie i pancerne drzwi wejściowe, które otwierają i zamykają się same.

Projektuję odzież sportową, gdzie technologia i nowinki technologiczne są bardzo ważne. Dlatego też nie uciekam od tego w domu. Te wszystkie rzeczy po prostu ułatwiają życie. Ale przyznam szczerze, że gdy w trakcie remontu zobaczyłam ilość kabli, byłam przerażona – opowiada projektantka w wywiadzie dla Viva! Moda!

Pierwsze, co rzuca się w oczy, po wejściu do 300-metrowego apartamentu to przestrzeń. Większość ścian została tu wyburzona, a część dachu wykonana została ze szkła, dając możliwość patrzenia w gwiazdy z fotela w salonie. Dominuje biel i czerń, z dodatkiem szlachetnych, ale surowych materiałów takich jak stal czy beton. Geometryczne wzory, zarówno w wykończeniu mieszkania, jak i pomysłowym oświetleniu, mieszają się z miękkimi materiałami zestawionymi ze szkłem.

W salonie, jak na projektantkę przystało, Ranita ma wieszak pełen sportowych ubrań, oraz … siłownię. Dwie jej największe pasje w jednym miejscu. Znalazło się też tu miejsce na wysuwany z podłogi kominek na biopaliwo.

Taras utrzymany jest w szarościach i bieli. Można tu odpocząć na wielkich wygodnych kanapach lub poćwiczyć jogę, czy też pograć w piłkę w wielkim ogrodzie z widokiem na okolicę.

Kuchnia została oddzielona od salonu czarnymi drzwiami, po to, aby w razie czego można ją było szybko „posprzątać”.

Przechodząc na piętro, do którego prowadzi szklana klatka schodowa, uwagę przyciąga ogromna biblioteka, która zajmuje całą ścianę. Wszystkie książki obłożone są jednakowym papierem. Ścianę po drugiej stronie zdobi kolekcja obrazów.

Pierwsze pomieszczenie na piętrze to pracownia, w której Ranita pracuje. To chyba jedyne kolorowe miejsce w jej apartamencie – całą ścianę zajmują bowiem projekty. Ranita Sobańska stara się tu pracować, choć zdecydowanie woli stół w jadalni.

Na tym piętrze znajduje się też Królicze Królestwo, czyli pokój córki Ranity.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł